Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Skandynawsko-niemiecki producent paneli słonecznych Innotech Solar (ITS) dostarczył baterie słoneczne o łącznej mocy 2MW do włoskiego producenta tekstyliów Limonta SPA. Pozwala to zaoszczędzić firmie włókienniczej ok. 250 tys. euro rocznie na energii elektrycznej. Panele słoneczne pokrywają bowiem 80% jej zapotrzebowania na energię. Jak mówi Giuseppe Guida – dyrektor generalny wykonawcy (SM Solar) ponieważ fabryki włókiennicze wykorzystują ogromne ilości energii elektrycznej, perspektywa produkowania jej we własnym zakresie na potrzeby fabryki jest dla właścicieli bardzo korzystną opcją. 

Czytaj więcej

W pierwszym kwartale 2014r. zainstalowano rekordową ilość 9GW nowych instalacji fotowoltaicznych na świecie. 1/3 nowych instalacji powstała w Stanach Zjednoczonych i Japonii, na skutek znacznego rozwoju rynku fotowoltaicznego w tych państwach. Jednak mimo tak dobrych wyników na początku roku czołowi chińscy producenci baterii słonecznych spodziewają się mniejszych zysków niż pierwotnie przewidywano. 

Czytaj więcej

W Utico planowana jest 40MW elektrownia słoneczna, której moc może być potrojona jeśli zostanie podłączona do sieci UAE (Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Projekt będzie również dostarczać energię do zakładu odsalania w emiratach Ras al Khaimah. Usytuowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prywatna jednostka Utico Middle East, oświadczyła, że instalacja będzie powiększona do 120MW, jeśli tylko zakończą się sukcesem rozmowy na temat przyłączenia jej do krajowej sieci UAE. 

Czytaj więcej

Jak poinformował dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Janusz Pilitowski na konferencji Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech, która odbyła się 19 marca w Warszawie, ustawa o OZE wejdzie w życie prawdopodobnie w styczniu 2014r., natomiast trójpak energetyczny powinien zostać przedstawiony w Sejmie w ciągu najbliższych tygodni. Do dotychczasowego projektu ustawy zostaną wprowadzone zmiany, dotyczące m.in. wolnostojących instalacji solarnych. Ubieganie się o przyłączenie nowo powstałej instalacji tego typu jest możliwe tylko w wypadku, gdy znajduje się ona w odległości co najmniej 2 tys. metrów od już istniejącej wolnostojącej instalacji z zastrzeżeniem, że musiała ona być przyłączona minimum 2 lata wcześniej. Zmiana ta ma zapobiec dzieleniu większej instalacji na kilka mniejszych, co zwiększyłoby wysokość dofinansowania.

Czytaj więcej

21 marca 2013 r. chiński producent paneli słonecznych złożył wniosek o niewypłacalności. Jeszcze dwa lata temu firma była światowym liderem na rynku fotowoltaicznym, rok temu utrzymała pozycję w pierwszej trójce. Wiadomość o upadłości może wydać się zaskakująca, biorąc pod uwagę, że dwa lata temu jej sprzedaż wynosiła ok. 2 GW.

 

Spółka nie dała rady wykupić obligacji wartych 541 mln dolarów, na co miała czas do piętnastego marca br. Firma jako jedna z nielicznych z tej branży jest notowana na giełdzie Dow Jones, ale w ciągu pięciu lat ceny jej akcji spadły z 88 dolarów do 0,5 dolara. We wtorek ich sprzedaż została wstrzymana.

Czytaj więcej

Według planów kijowskiego rządu, do 2016 r. na Ukrainie instalacje fotowoltaiczne powinny osiągnąć już 1,8 GW mocy. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy czeską firmą Ekotechnik a władzami Obwodu Chmielnickiego (zachodnia Ukraina) w kraju powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 160MW. Ukraińskie władze wydzierżawią firmie ok. 400ha pod budowę elektrowni słonecznych w sumie w 14 okręgach, w tym w Kamianets-Podolskyi, Dunavets, Vinkovets, Yarmolynets, Khmelnytsk oraz Novoushytsk.

Czytaj więcej

Bright Plain Renewable Energy (BPRE) i Sun Power Corporation ukończyły budowę największej farmy słonecznej na hawajskiej wyspie Oahu. 5 MW elektrownia fotowoltaiczna została zbudowana na obszarze o powierzchni 36 ha. Projektem zarządza BPRE, a Sun Power zaprojektował i zbudował system, wyposażając go w swoje baterie słoneczne. Pierwszy schemat elektrowni powstał w lipcu, uruchomioną ją natomiast w grudniu. Energię elektryczną z elektrowni zakupi Hawaiian Electric na podstawie 20-letniej umowy.

Czytaj więcej

Jak zapowiada Ministerstwo Gospodarki, do końca pierwszego kwartału 2013 r. zostanie skierowany do parlamentu projekt ustawy o OZE. Wtedy będą znane nowe poziomy wsparcia dla poszczególnych technologii OZE. Według informacji przedstawionych przez Janusza Pilitowskiego, szefa Departamentu Energetyki Odnawialnej w MG prawdopodobnie wysokość dopłat do niektórych technologii OZE będzie niższa niż wskazywał na to projekt ustawy z października 2012. Cięcia mogą dotyczyć również fotowoltaiki. Zwrócono uwagę na konkurencyjność fotowoltaiki w niektórych państwach w Europie w stosunku do innych technologii, w związku z czym nie potrzebuje ona dopłat.

Czytaj więcej

Ponad 940 tys. zł kosztowała instalacja solarna zamontowana na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku (woj. pomorskie). Większa część środków (600 tys. zł) została sfinansowana przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. System fotowoltaiczny składa się ze 159 modułów słonecznych, które zajmują prawie 340 metrów kwadratowych powierzchni. Moc instalacji to prawie 40 kW.

Czytaj więcej

W 2011 na dachu kościoła w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie zainstalowano 312 polikrystalicznych paneli słonecznych o mocy 230Wp każdy. W lecie instalacja jest w stanie wygenerować nawet 400 kWh na dobę, co daje około 65 tys. kWh wygenerowanej energii w ciągu roku. Pomysł na budowę instalacji na dachu kościoła podsunął proboszczowi jeden z mieszkańców parafii, który podobne rozwiązania podpatrzył w Niemczech.

Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel