Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

W pierwszym kwartale 2014r. zainstalowano rekordową ilość 9GW nowych instalacji fotowoltaicznych na świecie. 1/3 nowych instalacji powstała w Stanach Zjednoczonych i Japonii, na skutek znacznego rozwoju rynku fotowoltaicznego w tych państwach. Jednak mimo tak dobrych wyników na początku roku czołowi chińscy producenci baterii słonecznych spodziewają się mniejszych zysków niż pierwotnie przewidywano. 

Czytaj więcej

Szwajcarska firma Meeco podjęła współpracę z Villa Group w celu realizacji projektu składającego się z pięciu instalacji fotowoltaicznych na Malediwach. Szwajcarska spółka ma zamiar rozbudować swoją elektrownię słoneczną na lotnisku Maamigili z początkowego 1.21 MW do 4.76 MW. Meeco będzie odpowiedzialna za projektowanie, inżynierię, planowanie oraz realizację projektu. Będzie również zamawiać komponenty do instalacji. Villa Group która jest właścicielem lotniska i obsługuje lotnisko zorganizuje transport oraz siłę roboczą do realizacji projektu. Cały projekt składa się z pięciu instalacji w różnych miejscach na Malediwach, instalacja na lotnisku Maamigili będzie realizowana jako pierwsza. Elektrownia słoneczna, którą stworzy Meeco, największy deweloper w kraju trzykrotnie zwiększy ilość energii generowanej z PV.

Czytaj więcej

Na początku 2013r. zamontowaliśmy 3 lampy solarne w miejscowości Dobrogoszcz (woj. pomorskie). Inwestor zdecydował się na oświetlenie solarne, które oświetliło plac przy jeziorze oraz teren przy domku letniskowym. W tym przypadku idealnie sprawdzają się standardowe lampy solarne z 40W opawami LED, które cechuje długa żywnotność źródła światła. W przypadku zakupu takich lamp inwestor ponosi jedynie koszt zakupu lampy i niezbędnych do jej prawidłowego działania elementów składowych, może natomiast zapomieć o rachunkach za prąd.

Lampy solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem z powodzeniem zastępując konwencjonalne, sodowe źródła światła przy ulicach. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, które nie tylko się sprawdza, ale jest też energooszczędne. Lampa solarna świeci bez zastosowania zasilania sieciowego, przetwarzając jedynie energię uzyskaną ze słońca. W lampach hybrydowych dodatkowym źródłem zasilania jest turbina wiatrowa wykorzystująca energię wiatrową, przez co można wydłużyć czas pracy standardowej lampy solarnej. Z czego składa się zatem lampa solarna i jak to możliwe, że jest to rozwiązanie samowystarczalne i w pełni autonomiczne? Niezależnie od modelu czy też producenta do prawidłowego działania lampy potrzebnych jest kilka elementów. W skład każdej lampy solarnej wchodzi: jedna lub kilka baterii słoneczncyh, regulator / kontroler ładowania, akumulator lub kilka akumulatorów, skrzynka na akumulatory, konstrukcje stalowe, fundament, okablowanie i oczywiście źródło światła w postaci żarówki LED lub oprawy oświetleniowej. Elementy składowe dobierane są najczęściej pod konkretne zamówienie klienta, czyli m.in. jego oczekiwania dotyczące czasu świecenia oraz mocy źródła światła. Czas świecenia lampy zależy głównie od mocy oraz ilości baterii słonecznych, pojemności banku akumulatorów oraz mocy oprawy. Lampa solarna włączana i wyłączana jest za poprzez kontroler ładowania, który zabezpiecza również akumulatory przed przeładowaniem oraz nadmiernym rozładowaniem. Stosujac odpowiedni regulator można wydłużyć czas jej pracy np. wyłączając jedną z opraw w czasie mniejszego ruchu.

Oświetlenie solarne jest coraz bardziej popularne, ciężko obecnie trafić na drogi, wzdłuż których nie stałyby lampy solarne. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też energooszczędne przez co zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wykorzystując baterie słoneczne w wyniku zjawiska fotoelektrycznego otrzymujemy prąd w czystej postaci ze słońca, a więc ze źródła dostępnego w każdym miejscu na Ziemi. Śmiało można zatem rzec, że słońce jest nieograniczonym źródłem darmowej i ekologicznej energii. Skorzystanie z niej nie tylko zmniejszy nasze rachunki za prąd, ale pozwoli również zadbać o środowisko zmniejszając emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Nie należy również zapominać, że korzystanie z lamp zasilanych wyłącznie bateriami słonecznymi (ewentualnie dodatkowo turbiną wiatrową w przypadku lamp hybrydowych) daje nam niezależność energetyczną. Brak konieczności prowadzenia przewodów jak w przypadku lamp tradycyjnych zasilanych z sieci energetycznej jest dużym udogodnieniem i daje większe pole manewru jeśli chodzi o miejsca w których możemy wykorzystywać lampy solarne. Często chcielibyśmy zwiększyć bezpieczeństwo za pomocą dodatkowego oświetlenia w miejscach odległych od infrastruktury, do których doprowadzenie kabli jest nie tylko kosztowne, ale też wydłuża czas instalacji. Lampy solarne LED mogą pracować do kilkunastu godzin na dobę przy zachowaniu kilkudniowej autonomii – lampy świecą nawet gdy w ciągu kilku kolejnych dni brakuje tych słonecznych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel