Chiński producent JA Solar dostarczy baterie słoneczne dla 2MW elektrowni słonecznej w Kenitra w Maroko. Firma spodziewa się, że będzie to największa naziemna elektrownia słoneczna w Afryce Północnej. Elektrownia zostanie opracowana przez lokalną firmę Jet Energy International. Według przewidywań jej budowa zakończy się w pierwszym kwartale 2013 r. Elektrownia ma składać się z ponad 7 tys. polikrystalicznych modułów słonecznych JA Solar. Szacuje się, że wygeneruje ponad 3,5 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co znacznie zmniejszy emisję dwutlenku węgla.
Jak poinformował dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Janusz Pilitowski na konferencji Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech, która odbyła się 19 marca w Warszawie, ustawa o OZE wejdzie w życie prawdopodobnie w styczniu 2014r., natomiast trójpak energetyczny powinien zostać przedstawiony w Sejmie w ciągu najbliższych tygodni. Do dotychczasowego projektu ustawy zostaną wprowadzone zmiany, dotyczące m.in. wolnostojących instalacji solarnych. Ubieganie się o przyłączenie nowo powstałej instalacji tego typu jest możliwe tylko w wypadku, gdy znajduje się ona w odległości co najmniej 2 tys. metrów od już istniejącej wolnostojącej instalacji z zastrzeżeniem, że musiała ona być przyłączona minimum 2 lata wcześniej. Zmiana ta ma zapobiec dzieleniu większej instalacji na kilka mniejszych, co zwiększyłoby wysokość dofinansowania.
21 marca 2013 r. chiński producent paneli słonecznych złożył wniosek o niewypłacalności. Jeszcze dwa lata temu firma była światowym liderem na rynku fotowoltaicznym, rok temu utrzymała pozycję w pierwszej trójce. Wiadomość o upadłości może wydać się zaskakująca, biorąc pod uwagę, że dwa lata temu jej sprzedaż wynosiła ok. 2 GW.
Spółka nie dała rady wykupić obligacji wartych 541 mln dolarów, na co miała czas do piętnastego marca br. Firma jako jedna z nielicznych z tej branży jest notowana na giełdzie Dow Jones, ale w ciągu pięciu lat ceny jej akcji spadły z 88 dolarów do 0,5 dolara. We wtorek ich sprzedaż została wstrzymana.
Wiele wskazuje na to, że mimo wprowadzenia w Grecji cięć w taryfach FIT w sierpniu ubiegłego roku, nadal jest ona bardzo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Firma Energy Resources podpisała kontrakt o wartości 50 mln euro, dotyczący budowy 32MW elektrowni słonecznej w tym kraju. Według wydanego oświadczenia przedsiębiorstwo jest na etapie przeprowadzania rozmów z chińskim Bankiem Rozwoju dotyczących sfinansowania projektu. Elektrownia fotowoltaiczna powinna być gotowa do końca 2013 r. Obecnie firma poszukuje greckich firm z branży fotowoltaicznej, z którymi mogłaby nawiązać współpracę.
12 marca b.r. ukończono w Grecji budowę oraz podłączono do sieci instalację fotowoltaiczną 70MW. Projekt został zrealizowany przez chiński Sky Solar w dwóch etapach. Pierwsza, 40MW elektrownia fotowoltaiczna została ukończona już pod koniec stycznia, drugą, o mocy 30 MW podłączono do sieci w połowie marca. Oba zakłady mają zagwarantowane taryfy fit na poziomie €0.29/kWh - €0.44/kWh przez 20lat. Sky Solar inwestuje w Grecji już od 2007 r. i jak twierdzi, jest tam największym chińskim inwestorem w odnawialne źródła energii.
Według informacji z ostatnich dni sprawa ceł na chińskie baterie słoneczne stała się jeszcze bardziej realna. Temat ten jest wznawiany już od kilku miesięcy, od kiedy grupa europejskich producentów zwróciła się z wnioskiem do Brukseli, zarzucajacym dumping cen paneli z Chin. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka miesięcy zostanie wprowadzone cło tymczasowe. Już od początku marca według wymagań Komisji Europejskiej istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich paneli słonecznych importowanych z Chin do Europy. Przewiduje się, że cła tymczasowe zostaną wprowadzone w czerwcu 2013r., ale mogą one objąć panele sprowadzone nawet trzy miesiące wcześniej, tym samym istnieje możliwość oclenia baterii słonecznych, które zostały zaimportowane już w marcu br.
Według planów kijowskiego rządu, do 2016 r. na Ukrainie instalacje fotowoltaiczne powinny osiągnąć już 1,8 GW mocy. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy czeską firmą Ekotechnik a władzami Obwodu Chmielnickiego (zachodnia Ukraina) w kraju powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 160MW. Ukraińskie władze wydzierżawią firmie ok. 400ha pod budowę elektrowni słonecznych w sumie w 14 okręgach, w tym w Kamianets-Podolskyi, Dunavets, Vinkovets, Yarmolynets, Khmelnytsk oraz Novoushytsk.
Bright Plain Renewable Energy (BPRE) i Sun Power Corporation ukończyły budowę największej farmy słonecznej na hawajskiej wyspie Oahu. 5 MW elektrownia fotowoltaiczna została zbudowana na obszarze o powierzchni 36 ha. Projektem zarządza BPRE, a Sun Power zaprojektował i zbudował system, wyposażając go w swoje baterie słoneczne. Pierwszy schemat elektrowni powstał w lipcu, uruchomioną ją natomiast w grudniu. Energię elektryczną z elektrowni zakupi Hawaiian Electric na podstawie 20-letniej umowy.
Dwie 20MW elektrownie fotowoltaiczne w Peru zostały oficjalnie otwarte przez Gestamp Solar i Solarpack. W projekt zainwestowano ogółem 196 millionów dolarów, a jego budowa zakończyła się w październiku ubiegłego roku. Jedna elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana jest w Tacna (Tacna Solar 20TS), druga natomiast w Moquegua (Panamericana Solar), czyli odpowiednio w południowym i południowo-wschodnim Peru. Projekt Tacna składa się z ponad 75 tys. modułów słonecznych i zajmuje ponad 120 ha. Jest w stanie wygenerować w ciągu roku 50GWh energii. Według Gestamp Solar są to obecnie największe instalacje fotowoltaiczne w Ameryce Łacińskiej. Wspólnie są w stanie zasilić ponad 70 000 gospodarstw domowych.
Sonnedix Group ukończył budowę 9,5 MW elektrowni fotowoltaicznej w Chiang Rai na północy Tajlandii. Projekt ten pozwolił firmie przekroczyć granicę 100MW zainstalowanych systemów. Elektrownia została zaprojektowana przez Ch. Karnchang Group i Assyce Fotovoltaica i znajduje się w Chiang Rai w powiecie Mae Chan. Farma solarna została zbudowana z 41 tys. baterii słonecznych REC i 16 inwerterów ABB.