Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Sieć sklepów IKEA ma zamiar zwiększyć ilość energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie na ponad dwudziestu sklepach w Stanach Zjednoczonych są już zamontowane baterie słoneczne o mocy ok. 500 kW każdy. Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie w najbliższym czasie, bo ten ogromny koncern postanowił uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii.

Czytaj więcej

Wraz z końcem października Siemens AG – produkujący m.in. baterie słoneczne, zapowiedział, że przestaje działać w sektorze fotowoltaicznym. Według informacji ogłoszonych przez członka zarządu koncernu – Michael'a Suess profity otrzymywane przez firmę z racji tej działalności okazały się zbyt niskie. Obecnie firma planuje skupić się bardziej na sektorze energii wodnej i wiatrowej. Wskutek tych działań departament koncernu Solar&Hydro został rozdzielony. Obecnie trwają rozmowy dotyczące sprzedaży jednostki prowadzącej działania w branży słonecznej.

Czytaj więcej

Pod koniec października ruszyła dachowa instalacja solarna zamontowana na Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi. Instalacja ma moc 220 kW. Jest to obecnie druga pod względem wielkości w Polsce dachowa elektrownia słoneczna. Większa od niej jest tylko elektrownia na dachu zbiornika wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Rudzie Śląskiej (311 kW mocy). Energia z baterii słonecznych jest gromadzona w akumulatorach, dzięki czemu szpital ma możliwość z korzystania z niej również w nocy. Koszt instalacji wyniósł 6 mln złotych. Część środków pozyskano dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Łódzkiego.

Czytaj więcej

Doskonałą alternatywę dla klasycznego oświetlenia ulicznego stanowią lampy solarne i hybrydowe. Lampy te można stosować tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, dzięki temu, że są zasilane energią słoneczną w przypadku lamp solarnych lub energią słoneczną i wiatrową w przypadku lamp hybrydowych. Są nie tylko ekonomicznym, ale również przyjaznym dla środowiska źródłem energii.

 

Lampy solarne LED pozwalają na znaczne obniżenie kosztów w porównaniu z lampami tradycyjnymi, pomimo tego, że podczas instalacji musimy zapłacić za nie więcej, nie generują one dodatkowych kosztów w późniejszym czasie. Zasilane energią wiatru i słońca zapewniają stałe oświetlenie w ciągu nocy.

Czytaj więcej

Gmina Strzyżów nadal inwestuje w lampy solarne. Od 2010 r. w większości miejscowości w gminie zainstalowano łącznie 93 lampy hybrydowe. Do połowy 2013 roku powinno przybyć jeszcze 40 nowych lamp. Dzięki energii wiatrowej i słonecznej lampy te mogą oświetlać ulice nawet w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Bez słońca i wiatru są w stanie pracować do kilkunastu dni. Jak informuje wójt gminy pierwsza lampa hybrydowa została zamontowana na próbę i pomyślnie zdała testy, dlatego też dołączyły do niej kolejne. Projekt ten jest finansowany przez Unię Europejską. Instalacja jednej lampy hybrydowej to koszt ok. 17 tys. zł. Lampy solarne są sensownym rozwiązaniem gdy nie ma dostępu do sieci energetycznej a jest potrzeba oświetlenia przejść dla pieszych, domów jednorodzinnych, parkingów itp.

Czytaj więcej

Ustawa o OZE ma wejść w życie na początku 2013 r. Wstępny projekt ustawy zakładał jednakową stawkę taryf FIT dla małych i mikro- instalacji solarnych do 100 kW mocy. Instalacje tej wielkości miały otrzymywać wsparcie przez 15 lat, maksymalnie do 2027 r. Stawka ta wynosiła 1,1 zł/kWh energii, zarówno dla osób prowadzących jak i nie prowadzących działalności gospodarczej. Najnowszy projekt ustawy (z 4 października br.) wprowadził podział taryf gwarantowanych uzależniony od typu i wielkości instalacji.

Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
pixel