Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

W gminie Syców zamontowano kolejną lampę solarną do oświetlenia boiska sportowego

Miło nam poinformować, że mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych mielismy okazję montować lampy solarne. Na początku lutego została zamontowana przez naszą firmę lampa solarowa w miejscowości Syców. Było to już nasze kolejne zamówienie Gminy Syców na lampy słoneczne. Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy już okazję montować w tej samej gminie cztery lampy hybrydowe w miejscowościach Stradomia Wierzchnia, Biskupice,  Ślizów oraz Wielowieś. Tym razem gmina zdecydowała się na dekoracyjną, niewielką lampę parkowo-ogrodową z dwoma źródłami światła. Lampę wyposażono w ekologiczne żarówki LED umieszczone w mlecznych, plastikowych kloszach w kształcie kuli, które zapewniają im wodoodporność i chronią przed wilgocią. Lampy tego typu z serii Decor są chętnie montowane jako ośwetlenie terenów zewnętrznych - dróg, placów zabaw, podjazdów, parków, alejek czy też parkingów. Wyróżnia je ładny wygląd, który jest dodatkowym uatrakcyjnieniem krajobrazu. W Sycowie lampa została zamontowana nieopodal alejki i boiska do gry w koszykówkę.

Uliczne oświetlenie solarne zaczyna być coraz powszechniej stosowane, zwłaszcza wśród gmin, które często uzyskują na nie dofinansowania. Obecnie Urzędy Gmin coraz częściej decydują się na tego typu oświetlenie z uwagi na jego kilka niewątpliwych zalet. Należą do nich m.in. brak przymusu konsultacji montażu lampy z zakładem energetycznym, szybki i prosty montaż oraz przede wszystkim ekologiczność tego typu lamp. Lampy solarowe są szczególnie chętnie stosowane w nieco problematycznych miejscach, do których nie doprowadzono energii elektrycznej z sieci. O ile jest to już spory problem w przypadku lamp tradycyjnych zasilanych z sieci, nie stanowi to problemu dla lamp solarnych zasilanych wyłącznie energią słoneczną (oraz dodatkowo energią wiatrową w przypadku solarnych lamp hybrydowych). Daje to lampom solarnym dużą przewagę jeśli chodzi o możliwość ewentualnych lokalizacji, która jest praktycznie nieograniczona. Oczywiście nie dotyczy to miejsc zalesionych oraz innych do których nie docierają promienie słoneczne. W miejscach w których występują elementy krajobrazu zaciemniające lampę od strony południowej tego typu oświetlenie się nie sprawdzi. Z drugiej strony natomiast, lampa solarna często może być zamontowana nawet między drzewami o ile strona południowa będzie odkryta.

Lampy solarne w tym również lampy hybrydowe zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród Urzędów Gmin. W połowie lutego w gminie Barciany została zainstalowana przez naszą firmę hybrydowa lampa solarna. Lampa hybrydowa, będąca połączeniem lampy solarnej z wiatrakiem została zamontowana w miejscowości Moruny, Oprawa LED o mocy 40W w którą wyposażono lampę stanowi idealne oświetlenie tamtejszego terenu i jest zasilania niezależnie od istniejącej sieci energetycznej. Energia elektryczna zasilająca lampę solarną generowana jest poprzez umieszczone na ocynkowanym, ośmiokątnym słupie baterie słoneczne oraz wiatrak. Tego typu lampy wykorzystują zatem do produkcji energii zarówno energię wiatrową jak i słoneczną. Z uwagi na wagę wszystkich elementów lampy hybrydowe są z reguły wyższe niż lampy solarne, ponieważ muszą dodatkowo udźwignąć turbinę wiatrową i wysięgnik do niej. Ponadto przy ich projektowaniu należy zwrócić uwagę, by turbina wiatrowa była tak umieszczona, aby podczas poruszania się nie zacieniała baterii słonecznych. Miałoby to negatywny wpływ na wydajność ich pracy. Prócz wiatraka, który pozytywnie wpływa na wydłużenie czasu pracy oprawy oświetleniowej w mniej korzystnych warunkach nasłonecznienia, w lampie hybrydowej zastosowano również sterownik z możliwością redukcji mocy oprawy. Ostatnie lata wskazują, że lampy solarne są coraz popularniejsze i chętnie wybierane nie tylko ze względu na przyjazność dla środowiska, ale również wysoką wydajność i energooszczędność. Niskie koszty utrzymania tego typu lamp sprawiają, że tego typu inwestycje szybko się zwracają, zwłaszcza przy uzyskaniu przez gminy dofinansowania na tego typu proekologiczne działania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2021-07-03
Superrrrrr
pixel