Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Grupa europejskich producentów paneli fotowoltaicznych, na której czele stanął niemiecki Solarworld AG zainicjowała dochodzenie Komisji Europejskiej, mające doprowadzić do wprowadzenia ceł na chińskie baterie słoneczne sprowadzane do Europy. Wartość tego rynku waha się w granicach 21 mld euro. Przeciwnikami tej inicjatywy są chińscy producenci paneli, czyli m.in. Yingli, Suntech i Trina Solar, ale również kanadyjski Canadian Solar. Twierdzą oni, że spadek cen baterii jest spowodowany spadkiem cen surowca, a nie dumpingiem cenowym. Znaczne obniżenie cen chińskich paneli spowodowało upadek wielu dotychczasowych producentów, głównie z Niemiec, którzy nie byli w stanie sprostać takiej konkurencji. W tym roku upadnie z tego powodu ok. 20 producentów z europejskich krajów.

Czytaj więcej

Od początku nowego roku ma wejść w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wsparcie dla producentów energii w mikro- i małych instalacjach fotowoltaicznych do 100 kW mocy. Taryfy te mają być wprowadzone w Polsce po raz pierwszy, na wzór krajów w których ten typ dofinansowania już obowiązuje.

 

Niestety w projekcie ustawy Ministerstwo Gospodarki nie wyjaśniło w jaki sposób będzie naliczany VAT od sprzedanej energii. Wstępnie ustalono, że dla systemów powstałych w latach 2013 i 2014 ma obowiązywać niezmienna stawka 1,1 zł/kWh energii, która utrzyma się do 2027r.

Czytaj więcej

Na terenie gminy Chełmiec jest już zainstalowanych 100 lamp solarnych. Kilka dni temu ogłoszono kolejny przetarg na montaż 47 lamp hybrydowych. Wnioski można składać do 10 października. Środki na inwestycję będą pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz budżetu gminy. Dzięki zasilaniu lamp energią słoneczną i wiatrową gmina nie będzie płacić za wykorzystywaną energię, a jedynie za montaż lamp. Energia zgromadzona w ciągu dnia w akumulatorach będzie w nocy zasilać lampy.

Czytaj więcej

Na początku września ruszył przetarg na lampy solarne w Szczecinie. Wykonawca prócz montażu ma zapewnić również dostawę i serwisowanie lamp w czasie 5-letniej gwarancji. Miasto na próbę zdecydowało się zamontować 20 lamp solarnych, które będą oświetlać ulice miasta. W miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej zamontowane zostaną pierwszy raz w tym mieście lampy hybrydowe, które będą zasilane za pomocą akumulatora energią pochodzącą z paneli solarnych i turbiny wiatrowej.

Czytaj więcej

Nowy raport opublikowany 19 września br. informuje, że w 2025 r. w Wielkiej Brytanii łączna moc elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii będzie wynosiła 79 GW. Będzie to zaledwie 2 GW mniej niż przewidywana moc zainstalowanych tradycyjnych elektrowni cieplnych. Wskazując, że potencjał niektórych odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii może być niedoceniony przez niektóre sekcje biznesu i administracji publicznej analitycy biznesowi z GlobalData opracowali sprawozdanie według którego w 2025 r. odnawialne źródła energii będą prawdopodobnie rywalizować z tradycyjnymi źródłami energii cieplnej.

Czytaj więcej

Jeden z największych producentów paneli słonecznych poinformował o uruchomieniu elektrowni słonecznej Aqua Caliente. Farma powstała w Arizonie i jej zainstalowana moc wynosi obecnie 250 MW. Jest to obecnie największa tego typu instalacja na świecie, a docelowo w 2014 r. ma powiększyć się nawet do 290 MW. Ta ogromna elektrownia słoneczna została wyposażona w moduły solarne cienkowarstwowej technologii CdTe wyprodukowane przez First Solar.

Czytaj więcej

Ceny baterii słonecznych na niemieckim rynku nadal spadają. W połowie września cena paneli monokrystalicznych była o 33% niższa w stosunku do ubiegłego roku i wynosiła 0,71 €/W. Panele polikrystaliczne są obecnie tańsze o ok. 37% w porównaniu do tamtego roku. Ich ceny spadły o ok. 0,07 €/W. Jak donosi dalej firma konsultingowa Photon średnia cena baterii słonecznych z Azji (w zestawieniu pominięto producentów z Japonii) jest obecnie niższa o ok. 37% w stosunku do września ubiegłego roku i wynosi ok. 0,63 €/W.

Czytaj więcej

Instytut Energetyki odnawialnej przedstawił nowe propozycje stawek gwarantowanych taryf FIT dla odnawialnych źródeł energii. Propozycje te są zbliżone do tych, które znalazły się w projekcie nowej ustawy o OZE. Według Instytutu taryfy zaprezentowane przez Ministerstwo Gospodarki powinny być nieco wyższe. Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa dokonał analiz, mających ustalić wysokość jednostkowej ceny zakupu energii elektrycznej wygenerowanej dzięki odnawialnym źródłom energii, które będą podłączone do sieci.

Czytaj więcej

W Chile zakończono budowę największej farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW. Od końca sierpnia elektrownia słoneczna, która powstała w La Huayca będzie produkować energię dla górnictwa i innych gałęzi przemysłu ciężkiego. Farma powstała z inicjatywy niemieckiej firmy Saferay GmBh i chilijskiej Seltec Ingenieria. Planuje się, że w ciągu najbliższych lat farma zostanie rozbudowana do 25 MW mocy.

Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel