Nowe propozycje taryf FIT dla OZE
Instytut Energetyki odnawialnej przedstawił nowe propozycje stawek gwarantowanych taryf FIT dla odnawialnych źródeł energii. Propozycje te są zbliżone do tych, które znalazły się w projekcie nowej ustawy o OZE. Według Instytutu taryfy zaprezentowane przez Ministerstwo Gospodarki powinny być nieco wyższe. Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa dokonał analiz, mających ustalić wysokość jednostkowej ceny zakupu energii elektrycznej wygenerowanej dzięki odnawialnym źródłom energii, które będą podłączone do sieci.
Wsparcie dla mikro- i małych instalacji OZE zapowiedziano w projekcie ustawy o OZE z końca lipca br. Pierwsze tego typu taryfy w naszym kraju mają być wprowadzone od początku 2013r. i mają być skierowane głównie do inwestujących w instalacje do 200kW mocy. Instalacje tej wielkości są nazywane umownie ?energetyką prosumencką?.
Wprowadzenie systemu taryf gwarantowanych (FIT) wymaga wcześniejszego ustalenia kosztów produkcji energii elektrycznej w poszczególnych technologiach OZE. Tam gdzie było to możliwe do analizy wykorzystano rzeczywiste dane rynkowe dotyczące kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Informacje te skorygowano o założenia wynikające z projektu ustawy. Podczas wyliczania kosztów posłużono się jednolitą, wspólną metodą dla krajów w których stosuje się taryfy FIT i była to metoda tzw. ?rozłożonego kosztu produkcji energii?- LCOE (ang. levelised cost of energy). Na podstawie dokonanej analizy Instytut zaproponował zwiększenie systemu taryf na energię z wybranych źródeł i wprowadzenie dodatkowych progów mocy poniżej poniżej których stałe taryfy typu FIT będą wyższe. Dodatkowo analiza wykazała zasadność wprowadzenia większego wsparcia dla mikroinstalacji słonecznych i wiatrowych. Wyniki wskazały na zasadność wsparcia wyższymi stawkami systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami do mocy poniżej 10 kW i elektrowni wiatrowych o mocy poniżej 50 kW. Ponadto analiza wykazała, że zaproponowane dla Polski taryfy FIT są niższe od odpowiadających im taryf w innych krajach, w szczególności w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Projekt ustawy OZE zbyt słabo promuje mikroźródła, dlatego nowe stawki powinny to zmienić. W przypadku większych instalacji OZE inwestorzy będą mieli wsparcie w zmodyfikowanym systemie świadectw pochodzenia (ŚP), porównując wsparcie dla technologii o mniejszej skali jeśli weźmiemy pod uwagę nowe, zaproponowane stawki będzie tylko o ok. 14% niższe.
Wykaz proponowanych taryf (zł/kWh):
- Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem (do 10 kW) ? 1,2
- Systemy fotowoltaiczne wolnostojące (do 100 kW) ? 1,1
- Małe elektrownie wiatrowe (do 50 kW) ? 1,2
- Małe elektrownie wiatrowe (do 200 kW) ? 0,7
- Małe elektrownie wodne (do 75 kW) ? 0,75
- Mikro- i małe biogazownie rolnicze (do 50 kW) ? 1,5
- Mikro- i małe biogazownie rolnicze (50-200 kW) ? 0,9
- Mikro i małe jednostki kogeneracyjne na biopłyny (do 50 kW) ? 1,25