Elektrownia słoneczna o mocy 2. 5MW w zachodnim Tennessee
Elektrownia słoneczna w zachodnim Tennessee jest jedną z największych tego typu instalacji solarnych w południowo-wschodniej części USA - dostarcza 5MW energii elektrycznej i zajmuje powierzchnię 25 akrów. Jej zadaniem jest nie tylko generować energię, ale również pełnić funkcję edukacyjną.
Hoku Solar postawi 7,2MW elektrownie słoneczną w Kaua`i na Hawajach
Hoku Solar ogłosił podpisanie umowy ze spółką zależną od Alexander & Baldwin (A i B) dzieki której zostanie zaprojektowana i zbudowana elektrownia słoneczna o mocy 7.2MW w Port Allen na wyspie Kaua'i, na Hawajach.
Hoku Solar będzie współpracować z Helix Electric nad opracowaniem projektu, który ma rozpocząć działalność komercyjną w 2012 roku. Energia uzyskana przez elektrownię ma być sprzedawana Kaua’i Island Utility Cooperative (KIUC).
Dubaj zainwestuje 3 miliardy dolarów w 1GW elektrownie słoneczną!
Dubaj produkuje jedynie ok. 100 tyś. baryłek ropy dziennie z czterech istniejących pól naftowych i jest zależny od paliw kopalnych do produkcji prądu, a także od wody, która musi być odsalana. Dlatego wiadomość, że Dubaj planuje budowę gigantycznej
elektrowni słonecznej o mocy 1GW nie jest dla nikogo zaskoczeniem.
Jakkolwiek szybkość budowy Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park - nazwanego po władcy Dubaju - jest dziwna dla państwa znanego z szybkiej realizacji projektów i inwestycji. Budowa zostanie ukończona dopiero w 2030 roku!
Inwertery solarne SMA pomogą zasilić całe państwo!
Niewielka ludność Tokelau uczyni wielki krok w kierunku przełamania zależności od paliw kopalnych z pomocą energii słonecznej i inwerterów firmy SMA.
Na powierzchni niecałych 12km2 i domostw dla ok. 1400 osób, Tokelau leży w obrębie terytorium Nowej Zelandii położonym na Południowym Pacyfiku.
Trzy atole tworzące Tokelau - Atafu, Nukunonu i Fakaofo - dotychczas były niemalże całkowicie zależne od dieslowych generatorów prądu - niezwykle kosztownych i emitujących dużo zanieczyszczeń.
To wszystko ma się niebawem zmienić. Wkrótce zaczną się prace nad 300kW hybrydową
elektrownia fotowoltaiczna bazującą na bateriach słonecznych z wykorzystaniem ok. 700 inwerterów Sunny Island firmy SMA. Pierwszy raz w historii całe państwo będzie zasilane przez systemy SMA!
Inwertery SMA w największej elektrowni słonecznej świata
SMA America ogłosiło, że inwertery ich firmy zostaną użyte w największej farmie fotowoltaicznej świata – Agua Caliente. 290MW elektrownia powstająca w Yuma (USA) zostanie ukończona w 2014 roku. Ogromna instalacja będzie korzystała z ponad 400 inwerterów Sunny Central 720CP.
Nowe inwestycje w energię słoneczną na Ukrainie
Obecnie Ukraina posiada
elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100MW. W roku ubiegłym uruchomiono na jej terytorium (Krym) największą instalację fotowoltaiczną w Europie - o mocy 100MW. Farma została postawiona przez austriackiego dewelopera - Activ Solar GmbH.
Rozwój na Ukrainie fotowoltaika zawdzięcza systemowi feed-in tariffs. Cena 1kWh energii to ok. 0,46€ - gwarantowana do 2030r.
290MW elektrownia słoneczna Agua Caliente
Położona 65 mil na wschód od Yumy,
elektrownia słoneczna Agua Caliente będzie wytwarzała wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić 100 tyś. przeciętnych domów rocznie, likwidując w ten sposób emisję 220 tyś. ton dwutlenku węgla rocznie - odpowiednika 40 tyś. samochodów emitujących spaliny do atmosfery.
Projekt Agua Caliente jest realizowany przez firmę First Solar.
Grupa Ashalim postawi 30MW instalację fotowoltaiczną na pustyni Negev w Izraelu
Zgodnie z raportem Reuters`a konsorcjum Ashalim Sun PV (w skład, którego wchodzą Clal Sun i SunEdison) wygrało ofertę na postawienie i obsługę 30MW elektrowni słonecznej na pustyni Negev w Izraelu.
Konsorcjum będzie oferowało energię elektryczną w cenie 14 centów USD za kWh.
Elektrownia słoneczna, która rozpocznie pracę w pierwszej połowie 2015 roku będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Powstanie obok dwóch termicznych instalacji solarnych w Ashalim, z których każda będzie generować 110 MW energii.
2000MW farma słoneczna w Tunezji będzie zasilać europejskie domy
2000MW elektrownia słoneczna, która zostanie zbudowana w Tunezji będzie dostarczać energię elektryczną poza granicę kontynentu do Włoch – czyli na odległość 600km.
Sieć TuNur być może będzie największą tego typu solarnym obiektem w Północnej Afryce i częścią planu fundacji Desertec skupiającego się na pozyskiwaniu energii słonecznej wykorzystując potencjał światowych pustyń.
Firma Borrego Solar ukończyła elektrownie słoneczną w bazie wojskowej Edwards
Firma Borrego Solar Systems – specjalizująca się w projektowaniu i instalowaniu systemów fotowoltaicznych – ukończyła właśnie elektrownię słoneczną o mocy 3.4MW w bazie wojskowej Edwards w południowej Kalifornii. Stworzony przez nich system jest największym projektem zrealizowanym przez nich dotychczas dla amerykańskiej armii. Ostatnia duża elektrownia słoneczna zbudowana przez Borrego powstała w 2010r. w Point Loma Navy Base w Zatoce San Diego.