Helios Energy zainstaluje 30 MW elektrownię fotowoltaiczną w centrum północnej Nigerii po podpisaniu protokołu porozumienia między niemiecką spółką, a gubernatorem Kaduny. Daje to nadzieję, że elektrownia słoneczna zwiększy aktywność społeczno-gospodarczą państwa.
Canadian Solar dostarcza ponad 8 MW swoich modułów fotowoltaicznych CS6P, do trzech projektów fotowoltaicznych w USA. Największą instalacją jest 6 MW elektrownia słoneczna w Lankaster w stanie Pensylwania. Canadian Solar będzie jedynym dostawcą modułów słonecznych dla instalacji w Pensylwanii, która przewiduje uzyskać 7,5 mln kWh energii słonecznej w ciągu roku przez 15 lat trwania umowy na zakup wygenerowanej energii (PPA). Po zakończeniu będzie to prawdoopodbnie największa instalacja w stanie.
Pierwsza z farm ma powstać na obszarze ok. 1,9 ha. Jej przewidywana moc wyniesie ok. 1 MW. Inwestorem pierwszego projektu jest firma Georyt Solar, która do budowy elektrowni słonecznej wykorzysta własne baterie słoneczne.
Na znak, że główne japońskie korporacje mobilizują do rozwoju projektów fotowoltaicznych w kraju, w ramach odnowionej taryfy FIT utworzyły Japan Mega Solar Power Co. Nowa spółka planuje zainwestować 100 mld jenów (1,3 mld USD) w rozwój projektów fotowoltaicznych. Nowe taryfy FIT wprowadziły możliwość generowania znacznych zysków dla kraju.
W pierwszym kwartale 2012 r. zainstalowano już 13 GW paneli fotowoltaicznych na świecie. W stosunku do roku wcześniejszego jest to 35% wzrost. Prawdopodobnie w drugim kwartale będzie to ok. 18 GW. Największy udział w rynku fotowoltaicznym mają Niemcy, Chiny i Stany Zjednoczone.
Według danych firmy konsultingowej IMS Research ceny paneli fotowoltaicznych stale spadają. Porównując ceny za baterie słoneczne z lipca ubiegłego roku z cenami w lipcu 2012 r. był to spadek średnio o 44%. Prawdopodobnie tendencja ta zmieni się od sierpnia w którym ceny wzrosną o ok. 0,3% w stosunku do lipca.
Jak donosi Kyocera Solar, jej systemy solarne zasilą ponad 2000 domów na wyspie Fidżi. Projekty solarne powstaną przy współpracy z Departamentem Energii Fidżi i Projektem piątego spotkania Przywódców Wysp Pacyfiku mającym na celu doprowadzenie energii odnawialnej do odległych wiosek wyspiarskiego kraju. Do tej pory na wyspie zainstalowano 135 kW baterii słonecznych, pozostałe 270 kW zostanie zainstalowanych do końca roku.
W czerwcu zainstalowano w Grecji baterie słoneczne o mocy 97 MW, ustanawiając tym samym nowy miesięczny rekord w 2012 r. Ostatni rekord dla tego kraju padł w maju, gdy zainstalowano 53 MW PV. Obecnie kraj ma zainstalowane 724 MW paneli słonecznych.
W maju instalacje solarne w Niemczech pierwszy raz wygenerowały więcej energii niż farmy wiatrowe. Jak wskazują dane, elektrownie fotowoltaiczne wygenerowały w tym czasie 4,15TWh energii, natomiast instalacje wiatrowe tylko 2,89TWh.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa już drugi szpital w Polsce będzie korzystał ze słonecznej energii elektrycznej. Obecnie z tego typu energii korzysta już Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Łodzi. Licząca 264 baterie słoneczne instalacja solarna zostanie zamontowana również na dachu Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu.