Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Według czylijskiego National Energy Commission (CNE) prawdopodobnie w ciągu najbliższych 15 lat do krajowej sieci energetycznej dołączą elektrownie słoneczne o łącznej mocy 2,2 GW. Wynika tak z planu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego. 125-stronicowy raport szacuje, że koszt inwestycji fotowoltaicznej w Chile wynosi 2500 USD/kW i jest on równy kosztowi budowy elektrowni węglowej w północnym systemie przesyłowym energii elektrycznej (SING). Inwestycja w fotowoltaikę jest nieco bardziej kosztowna niż elektrownie węglowe w centralnym systemie elektroenergetycznym (SIC) – tu koszt ten wynosi $2,350/kW. W Chile w branży elektroenergetycznej działają cztery niezależne systemy: północny SING, środkowy i największy SIC oraz dwa niewielkie jeśli chodzi o ilość zainstalowanej mocy obszary południowe: SEM i SEA.

Czytaj więcej

Chiński producent modułów słonecznych i ogniw solarnych China Sunenergy (CSUN) w styczniu rozpoczyna produkcję również w Turcji. Firma wraz z lokalnym producentem Seul Energy Investment otworzyła w Stambule zakład produkcyjny. Obie firmy podpisały w ubiegłym roku umowę o wspólnych inwestycjach pod nazwą – CSUN Eurasia.

 

Pierwsza linia produkcyjna baterii słonecznych o łącznej mocy 150 MW będzie uruchomiona w styczniu, baterii o mocy 100 MW w marcu. W obiekcie o powierzchni 22000 m² ma powstać ponad 1200 miejsc pracy. Producent ma nadzieję, że będzie to druga po Chinach pod względem wielkości baza produkcyjna. Baterie słoneczne będą sprzedawane w Europie i USA.

Czytaj więcej

W 2011 na dachu kościoła w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie zainstalowano 312 polikrystalicznych paneli słonecznych o mocy 230Wp każdy. W lecie instalacja jest w stanie wygenerować nawet 400 kWh na dobę, co daje około 65 tys. kWh wygenerowanej energii w ciągu roku. Pomysł na budowę instalacji na dachu kościoła podsunął proboszczowi jeden z mieszkańców parafii, który podobne rozwiązania podpatrzył w Niemczech.

Czytaj więcej

Gmina Deszczno jest jedną z pierwszych w województwie lubuskim, która zainteresowała się oświetleniem solarnym. Lampy solarne w odróżnieniu od lamp tradycyjnych nie generują dodatkowych kosztów w czasie eksploatacji. W grudniu ubiegłego roku pięć ulicznych lamp solarnych oświetliło nowy plac zabaw w Brzozowcu, drogę na plażę w Karninie oraz drogę w Prądocinie przy skręcie na „Gawlikowo”.

Czytaj więcej

Gmina Sulechów testuje oświetlenie solarne. Tego typu rozwiązanie zastosowano już w porcie w Cigacicach, gdzie zamontowano sześć lamp solarnych, głównie z myślą o turystach. Lampy okazały się świetnym rozwiązaniem, ponieważ ze względu na ochronę, której podlegają wały w ramach programu Odra 2000 nie można było w nich kopać by doprowadzić okablowanie do tradycyjnego oświetlenia. Lampy solarne tego nie wymagają, generują energię z paneli słonecznych i nie wymagają doprowadzenia energii elektrycznej z sieci.

Czytaj więcej

Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, czego dowodem jest otwarcie badawczej instalacji słonecznej na jednym z wydziałów Politechniki Warszawskiej. W ramach „Ramowego programu instalacji solarnych dena” pod koniec grudnia 2012r. na kampusie Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki zostały uruchomione dwie instalacje słoneczne. Baterie słoneczne wchodzące w skład projektu posiadają w sumie 9 kWp mocy.

Czytaj więcej

Na chińskim rynku fotowoltaicznym już od dłuższego czasu występuje nadpodaż paneli słonecznych. W ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano 30 GW baterii słonecznych, a taką zdolność produkcyjną posiadają w sumie największi producenci w samych Chinach. Przewiduje się, że w roku obecnym zapotrzebowanie na baterie słoneczne może być podobne. Na to, którzy producenci znikną z rynku fotowoltaicznego mogą mieć wpływ same władze, poprzez przyznawanie różnego rodzaju wsparcia i ulg dla firm, a wiele wskazuje na to, że na największe wsparcie mogą liczyć firmy o silnej sytuacji na rynku.

Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
2020-07-07
Dobry kontakt i kompetentna obsługa,polecam.
pixel