Blog

Yingli Solar dostarczy baterie słoneczne do 300MW parku energetycznego we Francji

Yingli Solar dostarczy baterie słoneczne o łącznej mocy 120MW do projektu fotowoltaicznego w południowo-zachodniej Francji. Panele będą dostarczone do 300MW parku solarnego Neonen. Zakład będzie dostarczać energię za ok. 130dolarów/MWh. Jest to stawka znacznie niższa niż ta, którą rząd Wielkiej Brytanii będzie płacił za energię angielskiej elektrowni jądrowej  Hinkley Point C (145 dolarów/MWh). Yingli Solar dostarczy do projektu 393 tys. 72-ogniwowych paneli słonecznych YGE72 w ciągu najbliższego pół roku. Baterie te będą stanowiły ponad 1/3 parku słonecznego, który zajmie powierzchnie 250ha.

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się na rynku innowacyjne bezramowe baterie słoneczne

Chiński producent baterii słonecznych Trina Solar zamierza wprowadzić wkrótce na rynek innowacyjne panele Duo-Max. Panele te będą pozbawione powszechnie stosowanej ramy. Nowe baterie słoneczne będą wykonane w technologi Dual Glass, gdzie zamiast tradycyjnego szkła i czarnego podkładu z tyłu panela, zostanie zastosowane podwójne szkło o grubości 2,5mm i dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Producent zamierza wprowadzić na rynek baterie słoneczne z 60 i 72-ogniwami, które będą przystosowane do pracy również w bardzo wysokich temperaturach i trudniejszych warunkach np. na pustyniach, w górach czy terenach tropikalnych.

Czytaj więcej

Do końca czerwca 2014r. w Polsce podłączono do sieci 239 mikroinstalacji prosumenckich

Od września 2013r. wraz ze zmianami w Prawie Energetycznym powstała możliwość budowy w Polsce mikroelektrowni (do 40kW) przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej oraz bez potrzeby uzyskania zgody na wytwarzanie energii (prosumentów - czyli osoby nie tylko produkujące, ale też konsumujące wytworzony prąd). Zgodnie z raportem Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec 2013r. było 236,2 kW mikroinstalacji zainstalowanych przez prosumentów, po pierwszym półroczu 2014r. pula ta zwiększyła się do 1,267 MW. Według raportu w ostatnim półroczu przybyło w Polsce 200 prosumentów, co w sumie dało 239 mikroinstalacji podłączonych do sieci pod koniec czerwca 2014r. Niesatysfakcjonująca dla sprzedawców energii jest nadal cena za jaką Urząd Energetyczny odkupuje od nich nadwyżki energii, jest to bowiem 80% ceny energii z poprzedniego roku.

Czytaj więcej

W Łodzi powstała dachowa elektrownia słoneczna

Łódzka firma produkująca dywany Dywilan SA zdecydowała się na wykorzystanie w swoim budynku energii wyprodukowanej dzięki panelom słonecznym. Na dachu hali produkcyjnej firmy zamontowano 552szt. 255W baterii słonecznych wykonanych w technologii polikrystalicznej, nad których pracą czuwa sześć inwerterów Platinum. Nadwyżki prądu z farmy słonecznej będą sprzedawane do sieci. Jest to jedna z pierwszych w Polsce tak dużych instalacji fotowoltaicznych połączonych z siecią energetyczną. 14 sierpnia 2014r. zakończono prace nad elektrownią i oddano ją do użytku, natomiast 4 września nastąpiło oficjalne otwarcie. Szacuje się, że w ciągu roku elektrownia słoneczna będzie w stanie wygenerować ok. 140 MWh czystej energii. Jej budowę współfinansował łódzki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej

ReneSola dostarczy baterie słoneczne do 13MW elektrowni słonecznej w Dorset

ReneSola zbuduje 13MW elektrownię słoneczną w Dorset w Anglii. Projekt ten uzyskał zgodę na budowę już w styczniu i zakwalifikował się do programu wsparcia UK jako promowanie technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii. Do budowy elektrowni fotowoltaicznej zostaną wykorzystane wyłącznie baterie słoneczne ReneSola Virtus II. Jak oświadczył Prezes ReneSola Xianshou Li „firma nadal koncentruje się na detalicznym i mieszkaniowym rozwoju, ale wybiórczo realizuje również większe projekty, jeśli są one zbieżne z szerszą strategią firmy.” Prezes podkreślił również, że rynek PV Wielkiej Brytanii jest jednym z najlepszych rynków jeśli chodzi o wyniki uzyskiwane przez firmę i jest również jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie jeśli chodzi o instalacje słoneczne. 13MW elektrownia słoneczna w Dorset będzie dla ReneSola jednym z kilku projektów, który powstanie w najbliższych kwartałach. Ponadto firma zapowiedziała, że ma już kilku potencjalnych nabywców projektu, ale nie chce na razie ujawniać ich tożsamości.

Czytaj więcej

Polskie szkoły coraz częściej stawiają na ekologię

Szkoła w Chotomowie pod Warszawą jest pierwszą szkołą w Polsce, która będzie korzystała z energii wyprodukowanej z elektrowni słonecznej wyposażonej w trackery (system nadążny, ustawiający panele słoneczne odpowiednio skierowane w stronę słońca w zależności od jego położenia). Elektrownia słoneczna ma moc 8kWp, która zapewni szkole ok. 12-13MWh czystej energii elektrycznej w ciągu roku. Dzięki temu szkoła nie będzie pobierała tej energii z sieci. Bardziej szczegółowe informacje na temat elektrowni fotowoltaicznej będzie można uzyskać na stronie internetowej fundacji Greenpeace, która ufundowała elektrownię szkole w ramach programu „Uwalniamy energię”.

Czytaj więcej

W Warszawie powstanie pierwsze w Polsce ekologiczne osiedle

Prawdopodobnie do 2016r. ma powstać w Warszawie osiedle domków zasilanych głównie energią słoneczną. W pierwszej fazie projektu przewidzianych jest 155 gospodarstw domowych, które zostaną wyposażone w baterie słoneczne, pompę ciepła i moduł kotłowy, które będą połączone w zintegrowany układ z możliwością zdalnego sterowania. Osiedle Eko Natolin znacznie ograniczy wytwarzanie szkodliwego CO2 a nadwyzki wygenerowanej energii mają być sprzedawane do sieci. Uzyskane z tego tytułu pieniądze zostaną wykorzystane do pokrycia kosztów monitoringu budynków oraz utrzymania terenów zielonych na osiedlu. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce dzięki której powstanie niemal w pełni samowystarczalne osiedle zasilane ze źródeł energii odnawialnej. Osiedle to powstanie między ul. Gąsek i Łukasza Drewny nieopodal rezerwatu Las Natoliński i Las Kabacki. Według pomysłodawców pozwoli to zaoszczędzić na energii mieszkańcom takich domów ok. 6 tys. zł w ciągu roku.

Niemiecki SMA zapowiada zwolnienia

Znany niemiecki producent falowników PV przewiduje znaczne obniżenie własnych przychodów w bieżącym roku. Na 2014r. firma przewidywała uzyskanie przychodów na poziomie ok. 1,3mld euro, obecnie ten próg znacznie się obniżył. Niestety związane z tym będzie zwolnienie 600 pracowników firmy na świecie w 2014r. Odmienne podejście do rynku fotowoltaicznego mają chińscy producenci, którzy przewidują dalszy rozwój rynku PV i powiększenie produkcji. 

Czytaj więcej

W centrum Belgradu zainstalowano drzewko solarne

W belgradzkim parku w Tašmajdane postawiono bardzo nietuzinkową ławkę. Do ławki przyczepiono panele słoneczne, osadzone na stalowej konstrukcji tak, aby przypominały drzewo. Całość pełni nie tylko ozdobną funkcję w parku. Konstrukcja drzewka prócz wygodnego siedziska pozwala również ochronić się przed słońcem podczas upałów i jest darmowym źródłem energii dla bywalców parku. W oparcie ławki wbudowano szesnaście różnych portów, pozwalających na ładowanie wielu przenośnych urządzeń. Na ten niekonwencjonalny pomysł wpadł Miloš Milivojević, który nazwał swoje drzewko - Strawberry Tree Black. W ciągu pierwszych czterdziestu dni od montażu zanotowano już 100 tys. ładowań. Drzewko jest zatem nie tylko ciekawym wynalazkiem, ale pełni też praktyczna funkcję z której chętnie korzystają odwiedzający.

JA Solar ogłosił nowy rekord wydajności ogniwa monokrystalicznego

Chiński JA Solar, produkujący baterie słoneczne poinformował o rozpoczęciu produkcji baterii fotowoltaicznych o rekordowej sprawności. Do tej pory rekordowe sprawności ogniw monokrystalicznych wynoszące ok. 20% udawało się osiągać jedynie w laboratoryjnych warunkach. Chiński producent wytworzył natomiast ogniwa, których średnia sprawność wynosi 20,4%, co zostało potwierdzone przez niemiecki Instytut Frauenhofera. Producent zapewnia, że takie sprawności uzyskano dzięki wykorzystaniu w panelach najnowszych technologii, dzięki czemu osiągają one dobre wyniki również w warunkach słabszego nasłonecznienia. JA Solar wyprzedził pod tym względem japońską Kyocerę, która zapowiadała na początku roku, że w ciągu najbliśzych lat ich moduły słoneczne osiągną 22% sprawność (obecnie ich sprawność wynosi 19%).

Czytaj więcej
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
pixel