Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak będzie naliczany podatek VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji i małych instalacji solarnych?

2012-09-27

Od początku nowego roku ma wejść w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wsparcie dla producentów energii w mikro- i małych instalacjach fotowoltaicznych do 100 kW mocy. Taryfy te mają być wprowadzone w Polsce po raz pierwszy, na wzór krajów w których ten typ dofinansowania już obowiązuje.

Niestety w projekcie ustawy Ministerstwo Gospodarki nie wyjaśniło w jaki sposób będzie naliczany VAT od sprzedanej energii. Wstępnie ustalono, że dla systemów powstałych w latach 2013 i 2014 ma obowiązywać niezmienna stawka 1,1 zł/kWh energii, która utrzyma się do 2027r.

 

Problem pojawia się w przypadku producentów, nie prowadzących działalności gospodarczej. Według nowej ustawy producenci, którzy będą sprzedawać energię pochodzącą z systemów o mocy do 40 kWe nie muszą rejestrować swojej działalności. W ramach polskiego systemu będą zatem istniały dwie grupy producentów: prosumenci, którzy nie będą prowadzić działalności gospodarczej i firmy, które taką działalność prowadzą. Projekt ustawy nie podaje sposobu naliczania podatku VAT, a jedynie stawkę za sprzedaż energii taka samą dla obu grup.

 

Problem w tym, że pierwsza z grup, nie ma możliwości wystawiania odbiorcom energii faktur VAT i odprowadzania podatku do urzędu skarbowego, ponieważ nie figuruje w obrocie VAT. Zgodnie z prawem, podmioty gospodarcze osiągające w ciągu roku przychody nieprzekraczające 150 tys. zł nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT. Jak się przewiduje takiej wielkości przychody będą niemożliwe do osiągnięcia z mikro- i małych instalacji solarnych. Dlatego też nie wszyscy będą zmuszeni taką działalność założyć.

 

W przypadku przedsiębiorców posiadających elektrownie słoneczne których działność będzie zarejestrowana, sytuacja wydaje się być prostsza. Zakładając, że stawka gwarantowana to dochód netto, przedsiębiorcy będą musieli doliczyć do niej podatek VAT i odprowadzić go do Urzędu Skarbowego, aby zakład energetyczny mógł go odliczyć.

 

Według takiej interpretacji stawki FIT w przypadku obu grup byłyby równe.

 

Nie jest to jednak do końca zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Według ustawy o cenach, w przypadkach gdy nie jest oczywiste, że podane ceny są cenami netto uznaje się, że są to ceny brutto do których nie można doliczyć podatku VAT. W takiej sytuacji realna stawka za wyprodukowaną energię jaką otrzymywaliby inwestorzy obniżyłaby się z 1,1 zł/kWh do 0,81zł/kWh.

 

Niejasności, a raczej brak wyjaśnienia sprawy VAT-u w projekcie ustawy wzbudza mieszane uczucia wśród potencjalnych inwestorów i zniechęca ich do inwestycji w OZE. Pozostaje jedynie czekać na oficjalne stanowisko Resortu Gospodarki w tej sprawie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2012
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
2020-07-07
Dobry kontakt i kompetentna obsługa,polecam.
pixel