Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W Arizonie uruchomiono największą farmę solarną na świecie

2012-09-21

Jeden z największych producentów paneli słonecznych poinformował o uruchomieniu elektrowni słonecznej Aqua Caliente. Farma powstała w Arizonie i jej zainstalowana moc wynosi obecnie 250 MW. Jest to obecnie największa tego typu instalacja na świecie, a docelowo w 2014 r. ma powiększyć się nawet do 290 MW. Ta ogromna elektrownia słoneczna została wyposażona w moduły solarne cienkowarstwowej technologii CdTe wyprodukowane przez First Solar.

 

Szacuje się, że koszt inwestycji to ok. 1,8 mld dolarów. Budowa farmy rozpoczęła się już pod koniec 2010 r., ale pierwsze moduły zostały zamontowane dopiero w czerwcu 2011 r. W styczniu bieżącego roku elektrownia posiadała już 30 MW mocy i po raz pierwszy popłynął z niej prąd do sieci. Wraz z upływem czasu dodawano kolejne moduły i pod koniec lata moc elektrowni sięgała już 200 MW.

 

Umowa na sprzedaż energii z elektrowni została zawarta na 25 lat. Nad jej funkcjonowaniem będzie czuwał First Solar, a właścicielami całego projektu są MidAmerican Solar i NRG Energy.

 

Przez długi czas amerykański First Solar był liderem w branży producentów paneli słonecznych na świecie. W 2011 r. ustąpił miejsca chińskiej spółce Suntech. Prawdopodobnie w tym roku zostanie zamknięta fabryka First Solar w Niemczech, a firma zacznie wycofywać się z rynku europejskiego. Jeśli w USA zostaną nałożone cła na panele sprowadzane z Chin firma ma szansę rozwijać się na tamtejszym rynku.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2012
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel