Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chiński Suntech ogłasza upadłość

2013-03-25

21 marca 2013 r. chiński producent paneli słonecznych złożył wniosek o niewypłacalności. Jeszcze dwa lata temu firma była światowym liderem na rynku fotowoltaicznym, rok temu utrzymała pozycję w pierwszej trójce. Wiadomość o upadłości może wydać się zaskakująca, biorąc pod uwagę, że dwa lata temu jej sprzedaż wynosiła ok. 2 GW.

Spółka nie dała rady wykupić obligacji wartych 541 mln dolarów, na co miała czas do piętnastego marca br. Firma jako jedna z nielicznych z tej branży jest notowana na giełdzie Dow Jones, ale w ciągu pięciu lat ceny jej akcji spadły z 88 dolarów do 0,5 dolara. We wtorek ich sprzedaż została wstrzymana.

 

Trudna sytuacja firmy ma związek z decyzjami politycznymi w USA i UE. Wprowadzenie ceł na panele Suntech sprowadzane do Stanów Zjednoczonych, sprawiło, że od 2011 roku firma zaczęła przynosić straty. Od drugiego kwartału 2012 r. przestała publikować wyniki.

 

Komisja Europejska wszczęła śledztwo związane z podejrzeniem firmy o sprzedaż baterii słonecznych po niższych cenach niż rynkowe. Cło na chińskie baterie słoneczne w UE może zostać wprowadzone w połowie roku. Szacuje się, że spółka Suntech w sumie jest winna bankom ponad 1 mld dolarów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel