Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprawa cła na chińskie panele słoneczne

2013-03-18

Według informacji z ostatnich dni sprawa ceł na chińskie baterie słoneczne stała się jeszcze bardziej realna. Temat ten jest wznawiany już od kilku miesięcy, od kiedy grupa europejskich producentów zwróciła się z wnioskiem do Brukseli, zarzucajacym dumping cen paneli z Chin. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka miesięcy zostanie wprowadzone cło tymczasowe. Już od początku marca według wymagań Komisji Europejskiej istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich paneli słonecznych importowanych z Chin do Europy. Przewiduje się, że cła tymczasowe zostaną wprowadzone w czerwcu 2013r., ale mogą one objąć panele sprowadzone nawet trzy miesiące wcześniej, tym samym istnieje możliwość oclenia baterii słonecznych, które zostały zaimportowane już w marcu br.

 

Sytuacja ta spowodowała spadek popytu na chińskie panele, a tym samym mniejsze zamówienia u samych producentów. Tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się do ostatecznej decyzji Brukseli. Zmniejszenie importu z Chin, przy stałym popycie na rynku europejskim może spowodować wzrost cen oraz częściowe pokrycie tego zapotrzebowania droższymi panelami od europejskich producentów.

 

Prawdopodobnie po raz pierwszy od kilku lat ceny paneli słonecznych mogą rosnąć, a nie spadać, tak jak to było dotychczas. Według informacji z Brukseli, sprawa każdego producenta będzie rozpatrywana indywidualnie, więc wielkość nałożonego cła może być różna, zależna od subsydiów przyznawanych danemu producentowi.

 

Wprowadzenie cła na chińskie panele z pewnością będzie dobrą wiadomością dla producentów europejskich, którzy spodziewają się dzięki temu wzrostem popytu na ich produkty. Niestety wiąże się to prawdopodobnie z ogólnym wzrostem cen modułów i instalacji fotowoltaicznych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2021-07-03
Superrrrrr
pixel