Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwsza w Polsce instalacja solarna na zabytkowym budynku

2013-02-11

Ponad 940 tys. zł kosztowała instalacja solarna zamontowana na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku (woj. pomorskie). Większa część środków (600 tys. zł) została sfinansowana przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. System fotowoltaiczny składa się ze 159 modułów słonecznych, które zajmują prawie 340 metrów kwadratowych powierzchni. Moc instalacji to prawie 40 kW.

 

Do czasu wejścia w życie ustawy o OZE system będzie zasilał urządzenia elektryczne i oświetlenie w budynku urzędu, później natomiast będzie funkcjonował jako mikroinstalacja, odsprzedająca nadwyżki energii do sieci. Na polecenie konserwatora budynków baterie słoneczne zostały dopasowane do koloru dachu, a ich ramy pomalowano na czerwono. Należy zaznaczyć, że jest to pierwsza w Polsce elektrownia zainstalowana na budynku należącym do zabytków.

 

Inwestycja ta ma zachęcić również inne instytucje sektora publicznego do realizacji tego typu przedsięwzięć i zaoszczędzenia na energii. W holu budynku zainstalowano aparaturę pomiarową, która pozwala na bieżąco śledzić działanie systemu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
pixel