Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kto od stycznia 2013 r. będzie mógł montować mikro- i małe instalacje OZE?

2012-08-02

Wraz z końcem ubiegłego tygodnia Ministerstwo Gospodarki zaprezentowało ostateczną wersję ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Według ustawy w przypadku montażu mikro- i małych instalacji OZE (systemy fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła i płytkie systemy geotermalne, kotły i piece na biomasę) niezbędny będzie certyfikat instalatora. 

 

Posiadanie takiego certyfikatu wymusza unijne prawo, dlatego taki zapis znalazł się również w polskiej ustawie. Aby zdobyć certyfikat (ważny przez 5 lat) będzie wymagane odbycie kursu montażu dla konkretnego rodzaju OZE. Obowiązek certyfikacji wejdzie w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2013 roku.

 

Jak się jednak okazuje do tego czasu nie będzie możliwe przeprowadzenie tego typu kursów. Dlatego też, do czasu pojawienia się pierwszych certyfikowanych instalatorów, osoby, które w ciągu trzech lat od wejścia w życie ustawy ukończyły co najmniej dwusemestralne studia podyplomowe (związane z danym typem instalacji) lub posiadają dokument o którym mowa w Załączniku IV do dyrektywy 2009/28/WE, będą mogły montować mikro-i i małe instalacje OZE. Takie uprawnienia będą miały również osoby, które ukończyły szkolenie u producenta danego typu instalacji i posiadają odpowiednie zaświadczenie. Szkolenie musiało dotyczyć minimum zagadnień dotyczących projektowania, montażu i konserwacji odpowiedniego rodzaju technologii OZE.Dokumenty te będą ważne tylko w ciągu trzech lat od daty wejścia w życie ustawy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2012
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel