Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać regulator ładowania do panela solarnego?

2023-01-25
Jak dobrać regulator ładowania do panela solarnego?

Rozróżniamy dwa typy regulatorów ładowania najczęściej używane w dzisiejszych systemach energii słonecznej to modulacja szerokości impulsu (PWM) i śledzenie punktu maksymalnej mocy (MPPT).


W regulatorze ładowania PWM najważniejsze są dwa parametry. Jednym z nich jest napięcie paneli słonecznych [Vmp] .Drugim jest prąd ładowania [Imp] wyrażony w amperach [A]. Trzeba przed instalacją sprawdzić jakie parametry posiada dany regulator ładowania.


Kluczowym aspektem w regulatorach PWM jest napięcie paneli fotowoltaicznych. Jeśli napięcie paneli będzie przewyższać napięcie ładowania akumulatora, zostanie ono odcięte, przy zbyt niskim napięciu będzie zaś wstrzymane. Dlatego też przy akumulatorach 12V DC stosujemy panele o napięciu mocy nie większej niż 18-21V. Przy konieczności zastosowania większej ilości modułów, należy je połączyć równolegle, by zsumować prąd, ale bez zwiększania napięcia. Dla akumulatorów 24V DC stosujemy panele o nie wyższej mocy napięcia niż 24V. Kiedy zachodzi konieczność podłączenia kilku paneli o wyższym napięciu, należy zrobić to równolegle. Nie należy przekraczać maksymalnego napięcia obwodu PV w regulatorach PWM.


Regulatory ładowania w instalacjach solarnych to niezbędny element, który wpływa korzystnie na żywotność akumulatorów w instalacji. Inwestując w tego typu urządzenia, warto postawić na najwyższą jakość. Dobierając prawidłowo kontroler ładowania, przełoży się to na wieloletnią trwałość i w konsekwencji na skuteczną oszczędność.

Przykładem będzie regulator LS3024EU, którego maksymalne napięcie panela nie może przekraczać 50V, natomiast maksymalny prąd ładowania paneli nie może być większy niż 30A. Zatem do takiego regulatora pracującego na akumulatorach 12V można podłączyć maksymalnie trzy panele solarne o mocy 170W z prądem zwarciowym [Isc] 8.9A. Natomiast przy akumulatorach 24V, aż sześć paneli solarnych o mocy 170W z prądem zwarciowym [Isc] 8.9A.

Regulatory MPPT nie odcinają napięcia z paneli fotowoltaicznych w przypadku chwilowego przewyższającego napięcia ładowania akumulatora. Dobierając regulator MPPT musimy jedynie zadbać o to, by napięcie obwodu otwartego Voc nie przekraczało maksymalnego napięcia obwodu PV regulatora. Taki regulator ogranicza prąd ładowania, dzięki czemu nie przetworzy więcej energii, niż fabrycznie zostało to ustawione. Oznacza to, że możemy podłączyć do niego panele o dowolnej mocy, ograniczając samodzielnie skuteczność ładowania. Tylko wtedy nie osiągniemy efektywnej pracy systemu, działamy wbrew zaleceń producenta i ryzykujemy utratą gwarancji w przypadku uszkodzenia urządzenia.

 

Dlatego dobierając panele słoneczne do regulatora z układem MPPT powinniśmy zwracać uwagę, aby łącząc panele szeregowo nie przekraczać maksymalnego napięcia zalecanego przez producenta.


Przykładowo regulator ładowania MPPT XTRA3210N-XDS1 30A pracując z akumulatorem 12V może obsługiwać panel o maksymalnej mocy 390 W, ale przy akumulatorach 24V zwiększa się moc paneli do 780 W. Jeżeli w systemie  przekroczymy maksymalną moc może skutkować to wyłączeniem bądź zawieszeniem się urządzenia w najgorszym przypadku uszkodzeniem. Zalecane jednak jest zachowanie zapasu mocy.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2021-07-03
Superrrrrr
pixel