Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Interpretacja GUNB dotycząca Prawa budowlanego dotyczącego montażu ogniw fotowoltaicznych na obiektach budowlanych oraz wolno stojących ogniw fotowoltaicznych

2012-09-03

Pod koniec sierpnia na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego opublikowano informację odnoszącą się do Prawa budowlanego dotyczącego montażu ogniw fotowoltaicznych na obiektach budowlanych oraz wolno stojących ogniw fotowoltaicznych.

 

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ? Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.), rozpoczęcie budowy może nastąpić tylko w przypadku uzyskania pozwolenia. Nie dotyczy to robót uwzględnionych w art. 29-31 ww. ustawy.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy ? Prawo budowlane, pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku instalowania urządzeń na obiektach budowlanych o wysokości niższej niż 3m ? uwzględcnia to również baterie słoneczne wraz z konstrukcją mocującą, które są instalowane na obiekcie budowlanym.

 

W przypadku gdy podczas instalacji dochodzi do wykonywania na obiekcie robót budowlanych (ingerencja w obiekt budowlany), przepisy art. 29 ust. 2 pkt 15 i art. 30 ust. 1 ustawy ? Prawo budowlane, nie będą miały w tym wypadku zastosowania. Roboty te kwalifikuje się jako rozbudowę lub nadbudowę obiektu i należy uzyskać na nie pozwolenie.

 

Montaż wolno stojących kolektorów słonecznych zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy ? Prawo budowlane, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia odpowiednim organom. Według GUNB montaż wolno stojących ogniw fotowoltaicznych należy traktować podobnie do wolno stojących kolektorów. Dlatego nie będzie on wymagał uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2012
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-08-17
Szybko, dobrze zapakowane i zgodnie z oczekiwaniami.
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel