Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fotowoltaika w sanktuarium w Jaworznie

2012-06-28
Jak poinformowała PAP diecezja sosnowiecka Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie zainstalowało w baterie słoneczne, dzięki którym wykorzystuje energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Na dachu sanktuarium zamontowano aż 312 paneli fotowoltaicznych o wymiarach o mocy max. 230W/każdy. Instalacja zajmuje łącznie 500m2.
 
"W Europie Zachodniej to żadna nowość. Jeden z naszych parafian opowiedział, jak można produkować energię. Okazało się, że w Niemczech czy Francji baterie słoneczne stosuje się bardzo często. Dlatego zdecydowaliśmy się na podobne rozwiązanie" - powiedział PAP ks. proboszcz Józef Lenda.
 
Dotację w wysokości 283 tys. zł przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Parafia wzięła 536 tys. zł kredytu, część dołożyła także z własnych funduszy. Czas zwrotu inwestycji po uzyskaniu dofinansowania przy obecnych cenach zakupu i sprzedaży energii oraz uzyskiwanych przychodów z tytułu tzw. zielonych certyfikatów szacowany jest na ok. 10 lat. Trwałość instalacji przewidziana jest na okres 25 - 30 lat.
 
W okresie letnim produkcja energii z całej instalacji w bezchmurny dzień sięga 300 - 400 kWh na dobę, dzięki czemu sanktuarium może wykorzystywać energię na potrzeby własne oraz sprzedawać ją do sieci.
 
Według szacunków instalacja ma produkować rocznie około 65 tys. kWh energii elektrycznej.
"To spora oszczędność. Inwestycja zdaje egzamin" - ocenił ksiądz proboszcz.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2012
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-07-03
Superrrrrr
2020-07-07
Dobry kontakt i kompetentna obsługa,polecam.
pixel