Dlaczego lampy solarne LED?
Wszystko wskazuje na to, że rośnie świadomość ludzi w zakresie zastosowania nowoczesnej technologii LED, a tym samym dbania o środowisko. Coraz bardziej jest to widoczne w polskich gminach, które coraz częściej decydują się na wybór energooszczędnych lamp solarnych LED. W 2015r. tradycyjne lampy rtęciowe przestaną być produkowane, a tym samym znikną z polskich ulic i gminy będą musiały zastanowić się nad zastosowaniem innego rozwiązania. Przewiduje się, że podobnie będzie się miała rzecz z lampami sodowymi, chociaż nic nie jest jeszcze odgórnie ustalone.
Naprzeciw wymaganiom gmin wychodzą firmy oferujące lampy solarne LED, zasilane z baterii słonecznych oraz lampy hybrydowe zasilane zarówno dzięki panelom słonecznym, jak też turbinie wiatrowej. Lampy solarne są zatem nie tylko ekologiczne, ale nie wymagają również doprowadzenia zewnętrznego źródła zasilania, przez co mogą być zastosowane praktycznie w każdym miejscu.
Dodatkowo gminy mogą uzyskać dofinansowanie na modernizację infrastruktury oświetleniowej korzystając z programu SOWA. Dzięki niemu mogą one uzyskać do 45% dofinansowania na oświetlenie w przypadku wyboru energooszczędnych rozwiązań. Z uwagi na ogromne nakłady finansowe, jakie pochłania w gminach oświetlenie, chociażby małe zmiany wprowadzające jakieś oszczędności na tym polu wydają się być sensowne.
Biorąc pod uwagę długą żywotność energooszczędnych lamp solarnych i ich brak wymogu doprowadzenia zewnętrznego źródła zasilania jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Do tego dochodzi również dbałość o ekologię, lampy solarne ograniczają wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery. Przy jednej lampie może jest to niewiele, ale gdyby zastąpić większość tradycyjnych lamp lampami solarnymi, ilości te byłyby bardzo znaczące dla środowiska. Wydaje się zatem, ze wprowadzenie na ulicach energooszczędnego i ekologicznego oświetlenia solarnego jest już tylko kwestią czasu.