Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baterie Słoneczne

 

 

 

 

BUDOWA SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO. WYKORZYSTAJ W PEŁNI BATERIE SŁONECZNE

 

 Wyróżnia się dwie podstawowe konfiguracje systemów fotowoltaicznych: wolnostojące (autonomiczne - off grid), oraz dołączone do sieci ( grid connected)Systemy wolnostojące


Systemy wolnostojące składają się z baterii slonecznej, akumulatora oraz urządzenia kontrolującego stopień naładowania akumulatora i odłączającego panel, gdy akumulator jest w pełni naładowany lub odłączającego urządzenie zasilane chroniąc akumulator przed jego zbytnim rozładowaniem. Akumulatory muszą mieć więc wystarczająco dużą pojemność, aby zapewnić dostarczanie energii w nocy oraz w okresach złej pogody.
Systemy dołączone do sieci


Systemy dołączone do sieci maja zazwyczaj postać elektrowni z dużą ilością baterii słonecznych oddających energię bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Alternatywnym wykorzystaniem takich systemów jest zasilanie budynków dołączonych do sieci. W takim systemie energia z sieci pobierana jest tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na nią przewyższa wartość energii produkowaną przez baterie słoneczne. System dołaczany jest do sieci sieci poprzez falownik zwany również inwerterem. Akumulatory w tym typie systemu nie są potrzebne, ponieważ sieć jest w stanie przyjąć całą energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny. Powoduje to, że tego typu systemy są o około 20-30% tańsze od systemów off grid.

 

 

 

 

ELEMENTY SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH


 

Baterie sloneczne / Panele słoneczne / Moduły fotowoltaiczne - to urządzenia wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych zbudowane  z połączonych odpowiednio ogniw fotowoltaicznych które wykorzystują zjawisko fotoelektryczne do produkcji energii elektrycznej. Podstawowym materiałem używanym do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. W laboratoriach uzyskuje się sprawności konwersji promieniowania słonecznego ogniw krzemowych na prąd elektryczny dochodzące 24%. Możliwe jest uzyskanie nawet większej sprawności, lecz takie ogniwa są wykorzystywane tylko w przemyśle kosmicznym, ze względu na wysoką cenę. Średnia żywotność baterii słonecznych zależy od jej typu i wynosi kilkadziesiąt lat. Większość producentów gwarantuje,że po 25 latach wydajność panelu słonecznego spada do około 80% mocy początkowej.

 

Schemat moduł fotowoltaiczny

Rodzaje krzemu wykorzystywane w bateriach słonecznych:

 • monokrystaliczny - najwyższa sprawność: 14-20%, szczególnie w słoneczny dzień, najwyższa trwałość, najwyższa cena,

 • polikrystaliczny - wysoka sprawność konwersji: 13-17%, w warunkach zachmurzenia może być nawet wyższa od modułów monokrystalicznych, trwałość porównywalna z krzemem monokrystalicznym, cena minimalnie niższa od ogniw z krzemu monokrystalicznego,

 • amorficzny - nieco niższa sprawność od baterii monokrystalicznych. Coraz powszechniej stosowane ze względu na niska cenę. Wykorzystywane również w elastycznych panelach słonecznych stosowanych w turystyce

 • molykrystaliczny - połaczenie kszemu monokrystalicznego z polikrystalicznym. Na etapie produkcji kryształów krzemu dochodzi do zmiany technologii z mono na polikrystaliczną. Baterie słoneczne tego typu osiągaja sprawność nieco niższa niż monokrystaliczne a wyższą od polikrystalicznych

 

 

Regulator ładowania - to urządzenie stosowane między baterią słoneczną a akumulatorem. Regulatory są używane aby utrzymywać akumulator w pełni naładowany i nie dopuszczać do jego przeładowania a takze nadmiernego rozładowania przez odbiorniki. Zabezpieczają także przed tzw. prądem "ciemnym" pobieranym przez panel słoneczny przy braku oswietlenia, jeżeli panel nie został wyposażony w diodę blokującą. Regulatory mogą się różnić napięciem z jakim pracują oraz maksymalnym natężeniem prądu jaki może przez nie płynąć. Typowy regulator pracuje z napięciem 12 lub 24V. Zawansowane regulatory typu MPPT używają systemu śledzenia punktu maksymalnej mocy uzyskiwanej z panela, który automatycznie pozwala systemowi pracować przy napięciu, które daje maksymalną moc wyjściową.

 

 

Rodzaje regulatorów:

 • prosty 1-2 stopniowy – pracuje na zasadzie przetłaczania energii do akumulatora. Po osiągnięciu odpowiedniego napięcia, panel zostaje odłączony.

 • 3 stopniowy PWM

 • MPPT (maximum power point tracking) - regulatory śledzące maksymalne napięcie. Ten typ regulatorów również pracuje w trybie PWM. Regulatory typu MPPT pozwalają na dostarczenie 10-30% więcej energii do akumulatora. Zazwyczaj są droższe od standardowych regulatorów PWM.

 

PWM - regulatory słoneczne PWM używają technologii podobnej do nowoczesnych ładowarek baterii. Gdy napięcie baterii osiąga wyznaczony limit, algorytm PWM powoli redukuje prąd ładowania aby zapobiec przegrzaniu się baterii, w tym samym czasie próbując dostarczyc maksymalną ilość energii do baterii w jak najkrótszym czasie. PWM działa na zasadzie ładowania pulsacyjnego. Zamiast ciągłego dostarczania energii do akumulatora, wysyła on krótkie serie wysokiego napięcia. Regulator sprawdza poziom naładowania baterii i określa jak długa powinna być wysłana seria napięcia. W przypadku naładowanego akumulatora, regulator wysyła krótki sygnał co pare sekund, zaś w przypadku rozładowanej baterii, sygnał jest długi i niemalże ciągły.

 

 

 

 

Dodatkowo, technologia PWM ma też dodatkowe interesujące zalety. Oto one:

 • możliwość przywrócenia początkowej pojemności akumulatora

 • zwiększa akceptację prądu przez akumulator

 • akumulator można naładować do 90-95% jego pojemności przy 60% dla klasycznych rozwiązań.

 • zmniejsza nagrzewanie się baterii

 • automatyczne dostosowanie do starzenia się baterii słonecznych

 • regulacja spadków napięcia i efektów temperatury w systemach paneli solarnych


Korzyści, jakie otrzymujemy dzięki temu:

 • dłuższa żywotność akumulatora

 • mniejszy koszt systemu solarnego

 • większa pojemność akumulatora

 • zmniejszenie częstotliwości odłączania się urządzeń

 • możliwość zastosowania mniejszej baterii w celu zmniejszenia kosztów

 • 20%-30% więcej energii z paneli słonecznych

 • możliwość zmniejszenia rozmiaru systemu słonecznego

 

 

schemat podłączenia systemu fotowoltaicznegoPrzetwornica (inverter) -  urządzenie stosowane w systemach off grid które przetwarza prąd stały 12V na prąd zmienny 230V. Dzięki temu do sysytemu możemy podłączyć urządzenia codziennego użytku jak chociażby telewizor. Przetwornice podłącza się bezpośrednio do akumulatora. Zazwyczaj posiadają one funkcje ochrony akumulatora przed n admiernym rozładowaniem

 

Falownik - urządzenia stosowane w systemach dołączanych do sieci. Głównymi funkcjami falownika są: zamiana napięcia stałego na zmienne, nadanie kształtu wyjściowej fali zmienno napięciowej i tym samym dostosowanie sygnału napięciowego do akceptowanego przez zakład energetyczny. Najważniejszymi cechami falownika w zastosowaniach fotowoltaicznych są jego niezawodność i charakterystyki sprawnościowe. Zaprojektowane są one do ciągłej pracy w pobliżu punktu maksymalnej mocy. Sprawność falownika jest zazwyczaj podawana dla jego zaprojektowanej mocy pracy, ale zwykle, przez większość czasu, falowniki w systemach fotowoltaicznych pracują przy niepełnym obciążeniu. Duże sprawności przy niepełnym obciążeniu są szczególnie ważne w podłączonych do sieci falownikach pracujących w klimacie środkowoeuropejskim, gdzie roczna średnia moc wyjściowa panelu fotowoltaicznego może być tak mała jak 10 % mocy szczytowej. Falowniki mają w ogólności sprawności przy pełnym obciążeniu od 90% do 96%, a dla 10% obciążenia - od 85% do 95%. Ponieważ straty na dopasowanie są tutaj zazwyczaj większe niż straty rezystancyjne, falowniki wykazują ciągły spadek sprawności wraz ze zmniejszaniem mocy wyjściowej i wejściowej.

Schemat podłączenia baterii słonecznej z regualtorem ładowania:

schemat podłączenia baterii słonecznej


Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-09-01
Wszystko ok.Polecam. Stefan z Białogardu.
2020-08-11
Transakcja bezproblemowa. Nie mam zastrzeżeń.
pixel